معمولا مسائل مربوط به مهاجرت گاهی پیچیده به نظر می رسد مخصوصا، زمانیکه شما به اندازه کافی از قوانین و شرایط کشوری که قصد اقامت در آن را دارید ، اطلاع ندارید. با مطالعه دقیق قوانین کشور مالزی می بینیم که حکومت مالزی از دیگر کشورها مستثنی نیست و برای گرفتن ویزای مالزی باید یکسری مسائل و قوانین را پشت سر گذاشت. مالزی درمحل تقاطع بین شرق و غرب واقع شده است و همیشه با آغوش گرم به افراد خارجی خوش آمد می گوید و مالزی اخیراً بخاطر مهاجرت جمعیت فراوانی از هندی ها و چینی ها دارای یک ملیت چند نژادی شده است.

مالزی همواره پذیرایی تعداد زیادی از افراد خارجی هستند اما دولت مالزی همیشه مراقب است که این افزایش مهاجران بر روی میزان توازن جمعیت آنها تاثیر نداشته باشد. به همین علت مهاجرت به مالزی زیاد آسان نیست.

اجازه ای تحت عنوان (EP) برای اقامت در مالزی برای افراد خارجی که جز شهروندان مالایی نیستند صادر میشود که میتوانید با این اجازه نامه در مالزی اقامت کنند.البته این اجازه صادر شده مستثنی از هرگونه درخواست برای ویزا کار و یا اهداف دیگر می باشد.

ویزای مالزی

موارد مرتبط به ویزا مالزی :

# مقررات ویزا مالزی

# هزینه صدور ویزا مالزی

# مدت اعتبار ویزا مالزی

مقررات ویزا مالزی :

هر خارجی برای ورود به مالزی باید ویزا داشته باشد. و برای درخواست خود باید به سفارت مالزی در کشور خود مراجعه کرده و برای ورود به مالزی ویزا تهیه کند. یک ویزا، یک تائیدیه (امضا) بر روی پاسپورت یا مدارک دیگر سفر است که مشخص کننده تقاضا اتباع خارجی برای ورود به مالزی است و نشان دهنده آن است که با تقاضای آنها موافقت شده است. ویزای موافقت شده هیچ تضمینی برای ورود به کشور مالزی نیست و تصمیم نهایی از طریق اداره مهاجرت در لحظه ورود اتخاذ می شود.

هزینه صدور ویزا مالزی :

برای درخواست ویزای مالزی برای ایرانیان انفرادی و چند گانه هزینه یکسان در حدود 10 دلار می باشد. به جز پاسپورت هندوستان که در برخی موارد هزینه پاسپورت ورودی چندگانه در حدود 20 دلار است.( این هزینه ها قابل تغییر است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با نمایندگی کشور مالزی در تماس باشید ).

مدت اعتبار ویزا مالزی :

طول مدت مجاز اقامت، در هنگام صدور ویزا در آن درج می گردد و بستگی به تشخیص صادر کننده، مدت اعتبار بین یک تا سه ماه و یا بیشتر ارائه می گردد.

شرایط لازم برای صدور ویزاي مالزي :

#اعتبار پاسپورت

# اجازه کار

# اشخاص ممنوع شده

# بلیط سفر برگشت معتبر و داشتن پول کافی

# کامل کردن کارت ورود و خروج

اعتبار پاسپورت :

کسانی که قصد ورود به مالزی را دارند باید یک پاسپورت و یا مدرک سفر معتبر با حداقل اعتبار شش ماه اعتبار به همراه داشته باشند.

برخی از کشورها برای بازدید کاری و اجتماعی( گردشگری) نیاز به ویزا ندارند.

شهروندان آمریکایی برای دیدن مالزی و انجام کارهای ا جتماعی و شغلی و آموزشی نیاز به گرفتن ویزا ندارند ولی اگر برای کار به مالزی سفر می کنند باید ویزا داشته باشند.

برای اقامت کمتر از یک ماه برای کشورهای یی به جز Mianmar هیچ ویزایی مورد نیاز نیست. اما برای اقامت بیش از یک ماه بجز کشور سنگاپور و Brunei گرفتن ویزا الزامی است.

برای کشور اسرائیل در هر شرایط و مدت زمان برای اقامت، گرفتن ویزا الزامی است و علاوه بر آن باید از وزارت امنیت بین المللی نیز اجازه ورود گرفته شود.

اجازه کار :

کسانی که در مالزی دنبال کار می گردند باید مجوز دریافت کنند . این مجوز معمولا برای کارگران بوسیله کارفرما انجام می شود .

کارگران به همراه خانواده هایشان می توانند بوسیله ویزای اجتماعی(گردشگری) که اداره مهاجرت مالزی هنگام ورود صادر می کند وارد مالزی شوند.

بلیط سفر برگشت معتبر و داشتن پول کافی:

یک خارجی در هنگام ورود به مالزی باید مدرکی مبنی بر داشتن استطاعت مالی برای ماندن در مالزی به همراه یک بلیط برگشت به مقصد دیگر به همراه داشته باشد.

اشخاص ممنوع شده :

هر تبعه خارجی که در بخش 8 قانون مهاجرت 1959/63 رده بندی شود اجازه ورود به مالزی را ندارد حتی اگر دارای پاسپورت ویا مدارک سفر معتبر و یا بلیط برگشت و پول کافی باشد.

کامل کردن کارت ورود و خروج :

یک تبعه خارجی در هنگام ورود باید کارت ورود و خروج(Imm.26) را کامل کند، که این کارت قابل دسترس در هر نقطه ورود در اداره نمایندگی مالزی و آژانسهای مسافرتی است.

یک تبعه خارجی می بایست پاسپورتش را به همرا کارت ورود و خروج به اداره مهاجرت نشان دهد و از تأیید مدارک سفر و پاسپورتش قبل از ترک اداره مهاجرت اطمینان حاصل نماید.

بجز تقاضا ورود برای بازدیدهای شغلی و یا گردشگری ، تقاضا مربوط به انواع ویزا تا قبل از رسیدن به مالزی باید انجام شده باشد و در مالزی تنها ضمانت گردد در این صورت ضامن ها مسئول حفاظت و برگشت اتباع خارجی از مالزی در مواقع مورد نیاز می باشند.

برای سفر به مالزی پیش از هرچیز باید اجازه ورود (Entry Permit) داشت که این مجوز برای افراد خارجی است که جزو شهروندان مالایی محسوب نمی شوند، جهت اقامت در مالزی صادر می شود. این مجوز فقط برای اقامت صادر می شود و افراد متقاضی نمی توانند از این ویزا برای هر نوع استخدام و یا اهداف دیگر استفاده کنند.

انواع ویزای مالزی

# ویزا ورودی یکنفره مالزی

# ویزای مالزی توریستی

# ویزا ترانزیت مالزی

# مالزی کار وتجارت مالزی

# ویزای تحصیلی مالزی

# ویزای ورودی چندگانه مالزی

# ویزای همراه مالزی

# ویزای همسر مالزی

# ویزای تحصیلی مالزی

1. ویزای ورودی یکنفره مالزی (SINGLE ENTRY VISA )

این ویزا برای اتباع خارجی که جهت بازدید از مالزی وارد این کشور می شوند، صادر می شود و معمولاً اعتبار این ویزا 3 ماه پس از صدور می باشد.

2- ویزای توریستی مالزی ( Visit Pass Social or Tourist)

این ویزا برای کسانی صادر می شود که فقط برای هدف گردشگری وارد مالزی می شوند. کسانی که از طریق این ویزا اجازه ورود به مالزی را دریافت می کنند حق استخدام یا کارهای تخصصی و یا بازرگانی را ندارند.در صورت نیاز شما می توانید بلیط ویزای مالزی را به صورت چارتری خریداری کنید. به این صورت که ویزا توریستی یک بار ورود به همراه بلیط رفت و برگشت به فروش می رسد. قیمت بلیط مالزی و ویزا مالزی بسته به تاریخ رفت ، متفاوت می باشد.

3- ویزا ترانزیت مالزی (Transit Visa)

ویزای ترانزیت تنها مختص به افرادی است که به قصد وارد شدن به کشوری دیگر تنها قصد عبور از مالزی را دارند که این افراد اجازه ترک کردن فرودگاه را نداشته و سفرشان را به مقصد بعدی از فرودگاه مالزی ادامه می دهند .

4- ویزای کار و تجارت مالزی ( Visit Pass Business)

ویزای کار موقتی مالزی (Temporary Employment Pass work visa)

ویزای کار مالزی ( Employment Pass)

ویزای حرفه ای مالزی ( Employment Pass Professional Visa)

ویزا کار مالزی (Business Visa )

ویزای کار موقتی مالزی :

این ویزا برای افرادی که برای انجام شغلی موقت وارد مالزی می شوند صادر می شود.

# کارگران خارجی نیمه ماهر و غیر متخصص

# کارگران و کارمندان معمولی

ویزای کار مالزی :

این ویزا برای خارجیانی صادر می شوند که به مدت دو سال با یکی از شرکتهای مالزی قرارداد بسته اند .

ویزای حرفه ای مالزی :

این ویزا برای افراد خارجی متخصص ( ویزای حرفه ای _مدت طولانی) صادر می شود. مدت اعتبار این ویزا حداقل 2 سال پس از صدور آن است .

ویزا کار مالزی :

این ویزا برای افراد خارجی که برای استخدام و بستن قراردادهای نیمه وقت با هر نوع نمایندگی در مالزی وارد این کشور می شوند صادر می شود. مدت اعتبار این ویزا نمی تواند بیشتر از 12 ماه باشد.

مالزی ویزای کار تنها تحت شرایط زیر صادر می شود:

صاحبان و نمایندگان شرکتها که جهت اهداف خاص مربوط به شرکت: جلسات ، سمینارها ، بازرسی (بازدید) از شرکت و.. وارد مالزی می شوند.

سرمایه داران و یا بازرگانان که به خاطر موقعیتهای کاری و یا سرمایه گذاری وارد مالزی می شوند.

نمایندگان شرکتهای خارجی که جهت معرفی کالاهایشان جهت تولید در کشور مالزی وارد مالزی می شوند.

مالکین خارجی که به منظور معامله، فروش و یا اجاره دارائیهایشان وارد مالزی می شوند.

گزارشگران خارجی از نمایندگی های رسانه های گروهی که جهت پوشش سمینارها و یا حوادث دیگر در مالزی و یا شرکت در مسابقات ورزشی وارد مالزی می شوند.

4 – از این ویزا به منظور استخدام و یا نظارت به نصب ماشین آلات جدید و یا ساخت کارخانه نمی توان استفاده کرد.

5- ویزای ورودی چندگانه مالزی (MULTIPLE ENTRY VISA )

این ویزا برای اتباع خارجی که برای کار و یا کارهای مربوط به دولت وارد مالزی می شوند صادر می شود. اعتبار این ویزا سه ماه تا 12 ماه از تاریخ صدور آن می باشد. شهروندان هندی و یا مردم جمهوری چین که به منظور اهداف اجتماعی وارد مالزی می شوند، واجد شرایط گرفتن ویزای ورودی چندگانه هستند. اعتبار ویزا ورودی چندگانه به مدت یکسال است.

شرایط گرفتن ویزای ورودی چندگانه:

متقاضیان می بایست ثابت کنند که در آمد کافی برای ماندن در مالزی را دارند. تورهای گروهی که بلیط رفت و برگشت دارند واجد شرایط برای گرفتن این ویزا نیستند.

6 – ویزای همراه مالزی (Dependent’s Pass)

این ویزا برای همسر و فرزندان هر فرد خارجی که ویزای اشتغال دارد صادر می شود. درخواست برای این ویزا می تواند همزمان با گرفتن ویزای اشتغال و یا بعد از گرفتن ویزای اشتغال صورت گیرد. همچنین برای همسر و فرزندان هر فرد خارجی که با یک ویزای visit pass وارد کشور شده اند.

7- ویزای تحصیلی مالزی (Student’s Pass VISA)

ویزای دانشجویی مالزی برای هر فرد خارجی که برای ادامه تحصیل در هر موسسه آموزشی مورد تائید مالزی پذیرفته شده است صادر می شود.

8- ویزای همسر مالزی ( Spouse Programme)

این ویزا برای کسانی که در مالزی مشغول به کار هستند و با یک شهروند مالزی ازدواج کرده اند، صادر می شود.